Zveme vás na letošní průvod Sametové posvícení, který tentokrát nasvítí tristní stav financování školství, zacházení s hospodářskými zvířaty, duševní stav mladých lidí nebo celospolečenskou apatii.

Zapojí se do něj studenti tří středních škol, taneční konzervatoře, vysokoškolští studenti a akademičtí pracovníci sdružení v iniciativě Hodina Pravdy a neziskové organizace. Za doprovodu hudebníků z Čech (Schlauchband alias Kutálka Jiřího Starého), Bruselu (BRUiTAL) a Basileje (Los Amarones a Schyysdräägzügli) upozorní na palčivé problémy naší demokracie. Letos je tíží především stav školství a celospolečenská apatie, ale i zacházení se zvířaty při dálkových transportech, vztahy k migrantům nebo nedostatečné kapacity psychologické a psychiatrické péče pro děti a mladistvé. Mottem letošního průvodu je „Ohýbání Komenského“.

Průvod začne tradičně v parku na Kampě, kde se na úvod představí jednotlivé skupiny i se svými tématy, poté vyrazí kolem ministerstva školství na Karlův most a Betlémské náměstí. Národní třídou průvod projde v 18.00 a přes Ovocný trh, kde proběhne v 18.30 druhé defilé, čili představení jednotlivých klik, zamíří do Kampusu Hybernská, kde oslavu svátku studentstva a demokracie zakončí afterparty.

Trasa průvodu

15.00: defilé na Kampě (u Sovových mlýnů)
15.30: Průvod vyráží z Kampy, Maltézské náměstí, Mostecká, Karlův most
17.00: Betlémské náměstí, Betlémská, Smetanovo nábřeží
18.00: Národní třída, Na Příkopě
18.30: Defilé na Ovocném trhu
19.00: Hybernská 4 (Afterparty)

Přehled jednotlivých skupin neboli klik:

Název kliky: Cirkus Bek
Výtvarníci: Josef Koblic a Martina Koblic Walterová
Organizátoři: Iniciativa Hodina pravdy, jež stála za přípravou protestů na Den učitelů 28. 3. a stávky vysokých škol 17. 10. 2023, Sametové posvícení
Anotace: Ústředním motivem kliky je zubožený lev, symbol české státnosti, kterého škrtí drezér Bek. Průvod doplňují falešní podomní prodejci s letákovou kampaní ironizující vládní politiku v oblasti školství. Skupinu doprovází jazzová kapela Los Amarones z Basileje.

Název kliky: Volané číslo je nedostupné, opakujte prosím volání o pomoc později
Výtvarnice: Sandra Majerová, Eva Bernhardtová
Organizátoři: VOŠ, SOŠP a gymnázium Evropská 33, Praha 6
Anotace: „Haló haló, proč je uší málo, a tak volám jako hrom, ať je uší milion!”
„Nezavěšuj, jsi 169. v pořadí.”
Skupina reaguje na nedostatečné kapacity psychologické a psychiatrické péče pro děti a mladistvé. „Voláme o pomoc”, ale sítě jsou ucpané, odpovídá nám automat, že máme vydržet na lince nebo zavolat později. Později je pozdě. S našimi zauzlovanými hlavami plnými problémů, se kterými si nevíme rady, se ocitáme na čekací listině s nerealistickým pořadovým číslem. Uši, které by nás měly vyslechnout, jsou zahlcené a zasypané lékařskými zprávami. Ať voláme, jak voláme, odpovídá nám jen ozvěna našich nářků.

Název kliky: Dovolená snů
Výtvarníci: Eliška Sokolová a studenti
Organizátoři: OBRAZ – Obránci zvířat, studenti prvního ročníku Střední školy designu a umění, knižní kultury a ekonomiky Náhorní, obor propagace, nástavbové studium.
Anotace: Obraz společně se studenty tematizují satirickým způsobem kruté podmínky, které panují při transportu hospodářských zvířat především v dálkových transportech mimo země EU. Výlet za hranice lidskosti, první třídou přímo do pekla. Skupinu doprovází tradiční posvícenské uskupení Kutálka.

Název kliky: Professional Tajtrlík
Výtvarníci: Radka Michelová a 1. ročník Konzervatoře Duncan centre
Organizátoři: Duncan Centre
Anotace: Tak co, stále hopsáš? A umíš už hvězdu? Jasně, dokonce mnohem více než jen to. Jsem vyučenej Profesionální Tajtrlík a za málo peněz dokážu udělat spoustu koláčů. Studium zahrnuje přípravu na špatné finanční ohodnocení v tanečním sektoru. Náročnost studia a následně ještě náročnější uplatnění v oboru. Vícero zaměstnání najednou. Fyzické zranění z vyčerpanosti.

Název kliky: Misionářky Národního uspávání
Výtvarníci: Michaela Tůmová, Josefína Jonášová
Organizátoři: Matky (fcb skupina Jedna dvě, matka jde)
Anotace: Pojďme společně zaspat těžkosti a starosti světa i ty naše vlastní. Pojďte k nám, my vám dáme pokoj! Výjevem “Misionářky Národního uspávání“ se vymezujeme proti náboženskému i sekulárnímu tmářství. Reagujeme na sektářství, demagogii, ale i na přehlcenost negativními informacemi až dezinformacemi a na všeobecnou potřebu si od toho všeho odpočinout. Skupinu doprovází bruselští bubeníci BRUiTAL.

Z výtvarné dílny Misionářek národního uspávání

Název kliky: Já ufon, ty ufon
Výtvarníci: Lyubov Getmanska, Gilberto Conti, Yulia Dobrynina, Kateřina Borovičková a studenti GEKOM, Magdalena Hrubá
Organizátoři: Gymnázium Elišky Krásnohorské, lesní škola ZeMě, DOMA – Diakonie ČCE – SCPS: program, který nabízí komunitní a integrační aktivity pro migranty a osvětu v oblasti interkulturního soužití
Anotace: Ústředním motivem je vesmírná loď a průvod mimozemšťanů. Poukazujeme na častý pocit lidí, kteří žijí v jiné zemi, a domorodci se na ně dívají, jako by byli z úplně jiné planety. Pocit „jako ufon“ ale známe z různých situací všichni, je to něco, co máme společné.

Název kliky: Nejsi sám, taky ho mám!
Výtvarníci: d’Gritte (Basilej)
Organizátoři: d’Gritte (Basilej)
Anotace: Na rozdíl od penisu byl klitoris popsán v celém svém rozsahu a funkci až v roce 1998. Historicky byl a je tabuizován, zkresleně zobrazován a dodnes se stává obětí ženské obřízky. Je tak důležitým symbolem rovnoprávnosti žen, které mohou rozhodovat o svém těle včetně sexuálního uspokojení. Proto je jen hloupý posměváček, kdo pomíjel by poštěváček!

Kontaktní email: sametoveposviceni@gmail.com
Událost na facebooku.