Praha, 15. listopadu – Pražských oslav Sametové revoluce a Mezinárodního dne studentstva se v pátek 17. listopadu zúčastní již po dvanácté také satirický karnevalový průvod Sametové posvícení. Účastníci průvodu chtějí upozornit na to, že kromě připomínky pádu komunistického režimu a tragických událostí z roku 1939 bychom se měli zabývat i aktuálními společenskými problémy. Vzhledem k charakteru svátečního dne však účastníci průvodu, mezi které patří studenti středních a vysokých škol, akademičtí pracovníci, umělci nebo pracovníci v neziskovém sektoru, neponesou transparenty s kritickými hesly, ale pojednají problémy naší současnosti kreativně s výtvarnou nadsázkou a humornou satirou.

V čele průvodu, který začne v 15.00 z parku na Kampě, půjde pod názvem Cirkus Bek skupina složená ze zástupců Iniciativy Hodina pravdy, jež stála za přípravou protestů na Den učitelů 28. března a stávkou vysokých škol 17. října 2023. „Sametové posvícení chápeme jako příležitost posvítit si na nedůslednost vlády v naplňování jejích vlastních deklarací o vysokém školství jako prioritě. Do procesí se zapojíme v maskách pofidérních podomních prodavačů, kteří s rozzářenými úsměvy rozdávají publiku letáky plné vládních ujištění, že vysoké školy jsou v nejlepší finanční kondici. Tato letáková akce bude v kontrastu se zuboženým lvem české státnosti a vzdělanosti, kterého bude v průvodu rozmanitými způsoby drezírovat a optimalizovat sám principál školského sektoru – ministr Bek,“ vysvětlují za vysokoškolskou iniciativu Hodina pravdy Ondřej Švec a Monika Brenišínová z FF UK.

Za nimi budou tančit studenti taneční Konzervatoře Duncan centre, budoucí generace české taneční scény. „Našimi tématy, o kterých chceme promlouvat, jsou nejistota uplatnění v oboru a malá finanční podpora od státu a zaměstnavatelů v kontrastu s výkonem, fyzickou a psychickou náročností tohoto oboru. I přes trvající vášeň pro tanec spekulujeme o udržitelnosti života v těchto podmínkách,” popsali své motivy mladí tanečníci spolu s pedagožkou Eliškou Benešovou.

Za nimi půjdou studenti VOŠ, SOŠP a gymnázia Evropská 33, jejichž tématem jsou nedostatečné kapacity psychologické a psychiatrické péče pro děti a mladistvé. „Voláme o pomoc, ale sítě jsou ucpané, odpovídá nám automat, že máme vydržet na lince nebo zavolat později. Později je pozdě. S našimi zauzlovanými hlavami plnými problémů, se kterými si nevíme rady, se ocitáme na čekací listině s nerealistickým pořadovým číslem. Uši, které by nás měly vyslechnout, jsou zahlcené a zasypané lékařskými zprávami. Ať voláme, jak voláme, odpovídá nám jen ozvěna našich nářků,” hodnotí studenti se sžíravou satirou situaci mnoha mladých lidí. 

OBRAZ – obránci zvířat společně se studenty prvního ročníku nástavbového studia Střední školy designu a umění, knižní kultury a ekonomiky Náhorní pojedou v průvodu se svou cestovní kanceláří, která nabízí Dovolenou snů“, díky níž zažijí české krávy luxusní cestu dlouhou asi 2 500 kilometrů ve čtyřicetistupňovém horku bez vody a odpočinku do exotického Turecka nebo si vyhladovělí a na kost zmrzlí čuníci užijí opravdové zimní radovánky uprostřed Sibiře. „Desítky tisíc zvířat ročně trpí při dlouhých transportech z Česka do Asie nebo Afriky. Vedro nebo naopak mráz, žízeň a hlad – to zažívají ve vězení nákladového prostoru kamionu nebo lodě, ze kterého není úniku. Dnešní účast v Sametovém posvícení má na tyto strašlivé podmínky upozornit. V Německu nebo Nizozemsku už jsou transporty mimo EU zakázané a my bychom si z těchto zemí měli vzít příklad,” vysvětluje kliku nazvanou Dovolená snů zástupce kampaně Lepší zákony pro zvířata Pavel Buršík ze spolku OBRAZ.

Následovat bude skupina matek pod názvem Misionářky národního uspávání, která se svým výjevem vymezuje proti náboženskému i sekulárnímu tmářství, které prostupuje všechna patra politiky. „Je toho na vás moc? Valí se to na vás? Hroutíte se pod tíhou špatných zpráv? Za každým rohem neštěstí? Na každý klik krize? Nevíte, kudy kam a únavou vám padají víčka? Přesně tak! Pojďme společně zaspat těžkosti a starosti světa i ty naše vlastní. Národní uspávání Vám dá pokoj!“ uvedla za skupinu Olga Cieslarová, zakladatelka průvodu Sametové posvícení. „Reagujeme na sektářství, demagogii, ale i na zahlcenost negativními informacemi až dezinformacemi a na všeobecnou potřebu si od toho všeho odpočinout. Strážkyně spánku naší společnosti jsou matky, které nejlépe znají hodnotu spánku a těží ze zkušeností s uspáváním malých dětí. Prahou poneseme kříž se slastně spícím Ježíšem a za provolávání uspávacích hesel budeme šířit evangelium spánku,” dodává.

Tematický průvod uzavře skupina pod názvem Já ufon, ty ufon složená ze studentů Gymnázia Elišky Krásnohorské, dětí z lesní školy ZeMě a zástupců a klientů Diakonie ČCE, kteří chtějí poukázat na častý pocit lidí, kteří žijí v jiné zemi, a domorodci se na ně dívají, jako by byli z úplně jiné planety. „Harmonické soužití dá vždycky práci. Vyžaduje otevřenou mysl, dobrou vůli, respekt a prostor, kde se setkáváme, poznáváme a komunikujeme. To všechno nám Čechům většinou chybí ve vztahu k cizincům. Přitom každý desátý člověk, který žije v ČR a spoluutváří českou realitu, se narodil někde jinde, má jinou rodnou řeč a možná i vyrostl v jiné kultuře nebo náboženství. Potřebujeme se lépe znát a lépe si rozumět, ale tomu nepomáhá, když se k cizincům chováme, jako by to byli ufoni z jiné planety. “uvedla za Projekt DOMA Diakonie ČCE – SCPS Lucie Kellnerová.

Motto letošního průvodu “Ohýbání Komenského” odkazuje k prázdným proklamacím o hodnotě vzdělání, kterými se nás politické strany pravidelně snaží ukolébat před volbami, abychom pak pokaždé zjistili, jaká je pravá povaha slibů. Vzdělání, které nevydělává, totiž v této společnosti žádnou hodnotu nemá. Průvod doprovodí čtyřčlenná basilejská klika d’Gritte a hudebníci z Čech (Schlauchband alias Kutálka Jiřího Starého), Bruselu (BRUiTAL) a Basileje (Los Amarones a Schyysdräägzügli). 

Trasa průvodu

15.00: Defilé na Kampě (u Sovových mlýnů)
15.30: Průvod vyráží z Kampy, Maltézské náměstí, Mostecká
16.00: Karlův most, Mariánské náměstí
17.00: Betlémské náměstí, Betlémská, Smetanovo nábřeží
18.00: Národní třída, Na Příkopě
18.30: Defilé na Ovocném trhu
19.00: Hybernská 4 (Afterparty)

Podrobné informace o jednotlivých skupinách (tzv. klikách): https://www.sametoveposviceni.cz/prahou-projde-cirkus-bek-a-misionarky-narodniho-uspavani/ 

V předvečer samotného průvodu se koná již tradiční Charivari, večerní „divoký“ průvod masek, který projde centrem Prahy. Začíná v 19.00 před kavárnou KKafe na Střeleckém ostrově.

Kontakt pro média:

Kateřina Lánská, Iniciativa FÓR_UM z.s., lanskak@gmail.com, 775 632 033
Více informací na: https://www.sametoveposviceni.cz/
Facebook Sametového posvícení: https://www.facebook.com/sametoveposviceni
Událost na facebooku: https://www.facebook.com/events/379277374435034/

Úvodní foto Jan Hromádko.