Motto průvodu: VÝLET JEŠTĚ NESKONČIL!

Satirický průvod masek Sametové posvícení i letos oslaví 17. listopad v ulicích Prahy. Na jeho přípravách se tento rok podílejí skupiny českých a ukrajinských středoškoláků, žáci základní školy, ale i další zájemci, kteří se zapojují do dílen pro veřejnost v komunitním centru Svitlo ve Skautském institutu nebo v Galerii hlavního města Prahy. Hlavní výjev průvodu, který projde v Den boje za svobodu a demokracii z Kampy přes Karlův most, Národní třídu až do Kampusu Hybernská, reflektuje situaci ukrajinských uprchlíků, kteří jsou již devátý měsíc nuceni utíkat před válečným konfliktem ve své zemi.

Na rozdíl od předchozích ročníků, které na palčivé problémy naší demokracie poukazovaly prostřednictvím humoru a satiry, bude letošní ročník spíše výtvarně poetický a zaměří se na téma probíhající války, jejíž tíže má dopad na nás všechny. Jaké to je opustit domov a vydat se na nejistou cestu do bezpečí? Co si vzít s sebou jako vzpomínku? Motiv „výletu, který ještě neskončil“, jak zní motto letošního průvodu, společně výtvarně pojali čeští a ukrajinští výtvarníci. Do tvorby se zapojila dvě pražská gymnázia, základní škola, ale i kroužek při DDM a řada dalších zájemců z veřejnosti.

„Chceme připomenout solidaritu a potřebu sounáležitosti při ochraně demokratických hodnot. Jsme rádi, že se do přípravy průvodu společně s námi zapojují i kolegové z Ukrajiny a že díky tomu se mohou sami stát součástí oslav demokracie, pro kterou toho během posledních osmi měsíců tolik obětovali,“ říká hlavní koordinátorka průvodu Kateřina Ratajová.

Hlavním výtvarníkem průvodu Sametové posvícení je Josef Koblic, spoluautorkami výtvarného konceptu jsou ukrajinské výtvarnice Masha Kovtun a Olga Krykun. Do tvorby se zapojilo Gymnázium Zatlanka pod vedením Romany Bartůňkové a Gymnázium Elišky Krásnohorské pod vedením Kateřiny Borovičkové.

Fotografie: studentské dílny Gymnázium Zatlanka

Fotografie: Tvorba masek v lesní škole ZEMĚ

Fotografie: Tvorba masek v lesní škole ZEMĚ