/Praha, 21. října, tisková zpráva/ Iniciativa FÓR_UM připravuje už osmý ročník Sametového posvícení – satirického karnevalového průvodu, který 17. listopadu projde Prahou.V průvodu půjde čtrnáct skupin tvořených zejména studenty ve spolupráci s neziskovkami a jejich klienty. Zveme vás, abyste nakoukli pod víka našich úlů a podali zprávu o tom, jak se Sametové posvícení připravuje!

 

Průvodu předcházejí diskuse nad tématy, přetavení témat v satirické výjevy, výtvarné práce na maskách a dalších objektech, hudební a pohybové workshopy a další. Rádi Vám zprostředkujeme setkání s konkrétní skupinou, rozhovory s účastníky, návštěvu výtvarných dílen či nahlédnutí do příprav choreografie a hudby. Přípravy se odehrávají v ústřední dílně v Pražské tržnici, ale i na půdě škol, dětských domovů a komunitních center. Před samotným průvodem má každá skupina za úkol provést nácvik ve veřejném prostoru formou „flash mob“. Každá skupina také tvoří pamflet – text, který je rozdáván kolemjdoucím a humornou formou dokresluje výjev.

 

Motto letošního ročníku zní ULÍTLY TI VČELE?! K čemu odkazuje? 1) Vývoj od listopadu 89 v mnohých vyvolává z různých důvodů smutný pocit. Budeme jen pasivně zírat na to, jak nám uletěly včely? 2) Reálný úbytek včel je jedním z viditelných důkazů ekologických problémů, které zasahují jak celou planetu, tak i „zemi mlékem a strdím oplývající“. 3) Konání vrcholných politiků vzbuzuje dojem, že jim ujel vlak. Zamrzli v čase, nebo chtějí předstírat, že dějiny se odehrávají jen za hranicemi? Ulítli ti v čele! 4) Nejsme jen poslušné dělnice pasivně čekající na katastrofu. Máme žihadla v podobě humoru a satiry, máme trubce, kteří dokážou pořádně zatroubit. Prvním krokem ze začarovaného kruhu je získání nadhledu. Ulítni si v čele průvodu i Ty! 5) Svět se mění a my s ním. Gott ist tot, lang lebe Maja!

 

Kontakt:

Jakub Otčenášek, tiskový mluvčí iniciativy FÓR_UM z.s.

jakub@sametoveposviceni.cz

733191896

Příloha:  Kliky a jejich témata

Dětské domovy Lety u Prahy, Klánovice, Nové Strašecí  a spolek Múzy dětem: Včely odlétají a hledají nový úl, tak jako děti z DD hledají nové domovy.

Ekodomov a Scioškola: Půda jako pouhý držák na kukuřici, půdní rozkladači si naposledy připíjejí herbicidem.

Extinction Rebellion: Vražedná hra s klimatem. Čas utíká a my si hrajeme dál.

Grandwazoo: Tradiční fasnachtová klika ze švýcarské Basileje, podpoří ústřední téma průvodu.

Greenpeace a Gymnázium na Zatlance: Vize budoucnosti, kde ve vládě ČR zasedají zvířata i stromy – pouhé sci-fi?

Jedličkův ústav  a Gymnázium Elišky Krásnohorské: Sociální bubliny – nafoukněte si tu svoji!

Konsent z.s. a gymnázium Open Gate: Musí sexuální obtěžování být nezbytnou součástí večerní zábavy?

Lesní škola ZeMě: Stromy táhnou na Prahu! A v zádech mají nabroušené sekery.

Mensa gymnázium ve spolupráci s ambasadory Rekonstrukce státu: Ústavní zabijačka – český lev na vlastní kůži zakusí osekávání demokracie.

Obchodní akademie a Střední odborná škola generála Františka Fajtla, Louny: Nepřiměřené tresty za týrání zvířat.

Osoby bez domova z Komunitního centra Žitná 35 a studenti Gymnázia Jana Patočky: Nehodící se škrtněte aneb jaký guláš vznikne omezením sociálních služeb. Kliku je možné potkat 24. října v Kampusu Hybernská na akci s názvem Nehodící se škrtněte, kde se bude kulturně prezentovat 9 různých neziskových organizací.

Pragkontakt, Gymnázium na Pražačce a německé gymnázium Delbrück: “ Tak čistý, až to bolí! / So sauber, dass es blendet!“ Vymývání mozků a slepé následování autorit.

Rozalio, A-centrum a kolegové z bruselského karnevalu Zinneke: Rodičovství jako efektivní zdroj strachu. Výhodná komodita na trhu.

Tosara z.s.: Česká společnost hledá ten správný odstín hnědé.

________________________________________________________________________________

Festival svobody

Sametové posvícení je součástí platformy Festival svobody, která spojuje občanské iniciativy pořádající oslavy a připomínkové akce k letošnímu 30. výročí sametové revoluce po celé republice. V Praze se jedná zejména o Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí, akademickou akci Svobodný listopad na Albertově a předávání Cen Paměti národa v Národním divadle. Do platformy se dále zapojily desítky měst po celé republice. Program probíhá také na několika desítkách středních škol po republice jako Festival svobody na školách. Více         informací na www.festivalsvobody.cz